in kam bi z njim..
Rastline so polne zrelih plodov in veliko vas najbrž razmišlja o tem, kam naj s takšno količino paradižnika in kako ga predelati, da bo nekaj še za zimo.
Predlog 1:
Paradižnikova omaka kot osnova za omako za testenine, v katero lahko dodate tuno, bučke, koruzo, ali pač kar vam pade na pamet, ali pa je osnova za odlično paradižnikovo juho. Dodali boste nekaj vode in po okusu še malenkost posolili.
Sestavine:
– oljčno olje
– 1 cel strok česna
– 1 kg paradižnika
– bazilika
– timijan
– peteršilj
– sol
Priprava:
Paradižnik kakšno minuto pustite v vreli vodi, potem ga vzemite ven, olupite in narežite na kocke.
Na oljčnem olju prepražite na drobno sesekljan česen. Pazite, da se vam česen ne prismodi. Pražite ga toliko, da začne rahlo spreminjati barvo. Dodajte paradižnik in začimbe, vmes občasno pomešajte ter pustite, da se omaka zgosti. Če se vam je na površini nabralo olje, vzemite metlico, ki jo uporabljate pri kuhanju kremnih juh in omako s hitrimi gibi premešajte. Olja ne bo »več« in omaka bo bolj kremasta.
Omako razdelite na porcije (cca 1.5 dcl/osebo. Jaz uporabim kar plastične kozarčke za pijačo in jih pokrijem z alu folijo) in jo dajte v zamrzovalnik. Tako vam bo, že narejena, pri roki celo zimo. Pri kuhanju glede na količino paradižnika, ki ga imate, prilagodite tudi ostale količine.
Omako lahko shranite tudi v kozarčke in jo pasterizirate.
Predlog 2:
Letos mi je bogato obrodil češnjev paradižnik.
Odločila sem se, da ga bom (paradižnik) posušila in shranila v oljčnem olju. Paradižnike sem razpolovila in jih enakomerno porazdelila po aparatu za sušenje sadja in zelenjave (dehidratorju).
Pustila sem, da se je na stopnji 2 sušil cca 7 ur. Potem sem ga dala v steklene kozarčke in zalila z oljčnim oljem.
Lahko dodate tudi baziliko ali kakšno drugo začimbo. Eksperimentirajte.
Uporabila ga bom kot dodatek k narezku, kot začimbo pri kuhi ali kot dodatek pri peki kruha.
Dober tek!
Alma